kolmapäev, 14. oktoober 2015

Idüll ja muu

Tere
Hea meel on tõdeda, et tõepoolest vahepeal midagi hullu ei juhtunud ehk keegi väga pahandust ei teinud. Nüüd pisike ülevaade, nagu ikka.
Hispaania reis oli viimasel nädalal ilmselt Järvamaa suursündmus, sest miks muidu kajastas Järva Teataja seda hunniku artiklitega. Kurb siinjuures on see, et võeti selgelt halvustav hoiak alates juhtkirja pealkirjast "Kohalikud poliitikud, sõitke õige..." kuni lõpetades sellega, et fotograaf saadeti lennujaama vastu, mis ilmselgelt talle endale rõõmu ei valmistanud (vaata pilti).
Omast arust andsime kenasti infot, rääkisime eesmärkidest ja ka kokkuvõtted on tehtud. Aga ei, ikka on vaja kiruda. Loodan, et see oli lihtsalt üks tööõnnetus.
Keda huvitab, mis Hispaanias tegime või nägime, siis hea kokkuvõtlik artikkel on SIIN.
Enda tähelapanekuid ka. Seal ei ole haruldane 60 inimesega vallad ja väga palju tehakse koostööna ära, kuid kogukonna tunne on ülioluline ning haldusreformiga ei tegeleta. Väikelinnad on siiski seal suhteliselt mahajäetud olekuga, sest ka seal on põllumajanduse kaasajastamine toonud kaasa tööpuuduse. Jutu järgi saime aru, et olime natuke halbadel päevadel seal, sest põhiline elu pidi toimuma neljapäevast laupäevani ning siis pidi ka liikumist rohkem olema. Nägime seda kuidas ettevõttele antakse lisandväärtust väikeste nõksudega (jah see kingamuuseum oli klientide meelitamiseks kingapoodi) või kuidas pubid/kohvikud võivad olla mõnusad ajaveetmiskohad, kus lisaks noortele või õllesõpradele saavad kokku 60-70 aastased tegusad memmed ja kaarte mängides hoiavad meelt erksana.
Saime teada, et hispaanlased on tegelikult väga huvitatud ka Eestisse tulemisest ning jahinduses koostöö pidi juba ka käima.
Saime teada, et seal hinnatakse kohalikke juhte nii, et kui neid külastavad välisdelegatsioonid, siis neid kajastatakse postiivselt nii lehes kui teles. Huvitav kas neid ka kirutaks kui nad meile külla tuleks. Ilmselt ikka.
Lisandväärtus oli ka see, et koostöö Järvamaa omavalitsuste juhtide vahel tegi tugeva hüppe edasi. Lisaks sain täiendavat motivatsiooni ja tuhhi juurde, et arendada Järva-Jaani valda veelgi paremini edasi. Kuna on teada, et vallale oli kulu selle õppereisiga seoses 840 eurot ehk ca 1 euro maksumaksja peale, siis proovin selle oma edasiste tegudega kuidagi heastada.
Ja muide tagasilennul Frankfurdist Tallinnasse sattusin kõrvuti istuma oma kunagise kooliõega Tori valla aegadest. Ja ei ole üldse välistatud, et sellest võib välja areneda väike koostöö ka Tallinna Ülikooliga. Täna Ringmikris Mati ja Tiit otsisid konkreetseid tulemusi. Äkki see ongi see. Siinkohal tervitused Mari-Liisile :)
Ühesõnaga aitäh reisi ettevalmistajatele, läbiviijatele, reisiseltskonnale, toetajatele ning tuhandetele kaasaelajatele. Karta võib, et see ei jäänud viimaseks taoliseks koolituseks, nii et pange vaimud järgmiseks aastaks valmis juba.

Reedel oli siis suhteliselt rahulik ja kurssiviimise tööpäev, lisaks ettevalmistused Tiina Idavainu jooksuks. Õhtul toimus minu esimene treening ainult tüdrukutele, kust võttis osa 11 neidu. Tundus, et jäädi rahule. Või noh eks peab nende endi käest küsima. Eile oli noori poisse trennis 13 ning juba uuritakse kas ikka vaheajal ka teen. Ikka teeme kui soovi on. Võimla treeningute ajad siin kõrval vasakus tulbas endiselt.

Laupäeval oli Tiina jooksust osa võtmas 73 suurt ja väikest jooksjat/kõndijat. Lahe. Ise aitasin küll võistluspaiga üles sättida, aga kuna samal ajal toimus ka discgolfi esimene sügisene nädalamäng, siis võistlema suundusin sinna. Võllastel oli kettaid loopimas üle 20 võistleja. Nüüd igal laupäeval kell 12 mäng toimumas, tulge julgelt, sest auhinna saab ka parim areneja.

Pühapäeval toimus viimane jalgpallilahing sel aastal. Võitsime Maardu Unitedit 3-1. Tulime Eesti Meistrivõistluste III liiga idatsoonis 12 meeskonna seas 7-ndale kohale. Teenisime 8 võitu, 3 viiki ja 11 kaotust. Tabel SIIN. Ise olin sel aastal meeskonna resultatiivseim 15 väravaga. Aitäh meeskonnakaaslastele ja rohkearvulisele fänniarmeele, keda oli platsi ääres aasta keskmiselt 60. Nüüd suundume saali.

Eile tegime nagu ikka nädala alguse töökoosoleku. Meil on toimumas üleminek uuele dokumendihaldussüsteemile ja õpime seda tundma. Esialgu on natuke segadust, aga hakkab juba sujuma. E-arvetele üleminek on ka lõpule jõudmas, sest paberi peal on arveid üha vähem ja vähem lauale tulemas.

Eile oli väike koostöökoosolek kooli, valla ja Saagu Valguse heategijatega. Saime kenasti ühele lainele ning aitame neid, keda vaja. Alanud on ka juba Jõulukingituste kampaania- infot SIIT. Võtke julgelt ühendust ja aidakem.

Pealelõunal oli mul au õnnitleda Järvamaa omavalitsuste tõelist Raudmeest, Imavere vallavanemat Jüri Ellramit. Kärsatasin talle sel puhul ka väikse puitkaardi. See on mees, kellest kõik KOV juhid peaks eeskuju võtma ja mina teen seda juba ammu. Kui vaja, tuleb vastu vett ujuda, kui vaja tuleb tõsine olla, samas kunagi kaotamata optimistlikku meelt ja huumorisoont. Teha sporti ning hoida vaim kabega terav. Veelkord õnnitlused.

Tänane päev oli põnev. Nimelt oli koolis evakuatsiooniõppus, kus keldrikorrusele lasti tossu ning imiteeriti tulekahju. Minu roll oli sel korral hinnata evakueerimist. Kui kiiresti ja kui valutult evakuatsiooni toimub, kuidas liiguvad korraldused, kas uksed/aknad suletakse jne. Laias pildis läks kõik hästi. Majast jõuti välja alla kahe  minutiga ning kord oli majas. Õppimiskohti, mida paremini teha,  oli ka, kuid selleks õppused ongi. Ilmselt ei jää see viimaseks õppuseks.

Pealelõunal osalesin Järvamaa Keskraamatukogu Nõukogu koosolekul ning teemaks oli järgmise aasta eelarve, arengukava ning hinnakiri. Arengukavaga töötame edasi ning hea meel oli tõdeda, et uus direktor Jane Kiristaja on asjaga tõsiselt tööle hakanud. Hinnakirja osas tegime mõistlikud ümardamised. Nõukogul tegelikult otsustusõigust pole, vaid oleme nõuandev organ ja kõik otsused on nõuandva sisuga linnavalitsusele. Eelarve osas oli ettepanek vaadata üle personali kulu, sest kui ma õigesti aru sain, siis on palgatasemega kinni jäädud 2008. aastasse.
Kui siia arvestada, et järgmisel aastal tõuseb miinimumpalk 430 peale ja ülejärgmisel 470 peale, siis proportsioonid on väga tuksis varsti. Õnneks saime hiljuti lugeda, et tulumaksulaekumine on väga hea, nii et ehk leitakse head lahendused ka raamatukogule.
Eks see miinimumpalga tõus mõjutab meid ka samamoodi ja peame taaskord kõik üle vaatama. Ise-enesest on mul hea meel, et alampalk tõuseb, sest elu on ikka väga kalliks läinud ning eks tänu alampalga tõusule on meil ka sel aastal tulumaksu laekumine tõusnud.

Õhtul toimus Järva Kilva esimene etapp Aravetel. Jäime sel korral taha otsa, kuigi seal oli ikka päris tihe. 10 võistkonna seas jagasime 8-9. kohta. Võistkond Huviklubi, kus pooled mehed Järva-Jaanist ja teised kaks tihedalt seotud Järva-Jaaniga, said tugeva kolmanda koha. Kuna turniir rändab mööda maakonda ringi, siis julgesime võtta sel aastal korraldada veebruari etapi.

Homme hommikul toimub varajane vallavalitsuse koosolek. Seejärel on koosolek, kus arutame veeprojektide seisu ning kui jõuan, siis liitun ka kultuurinõukoja koosolekuga, mis sel korral toimub Järva-Jaanis.

Neljapäeval peame väikse koosoleku, et panna paika järgmise nädala plaan kui meid külastavad Kokkola sõbrad. Arutame siis, et kuidas järgmisel aastal tähistada meie sõprussidemete 25. aastapäeva.

Reedel on üle Euroopaline elustamise päev, mille raames Punane Rist korraldab õppepäeva ka meie gümnaasiumis. Loodan, et kellelgi ei lähe seda kunagi vaja, aga kui läheb, siis on algteadmised ja oskused vähemalt olemas.

Laupäeval on meil esimene õppepäev seoses autoavariidele reageerimisega. Saab taas targemaks, eluekestev õpe nagu räägitakse.
Muide meie päästekomando sai toetust 1000 eurot, et oma varustust täiendada. Uudis SIIN.

Pühapäeval olen oodatud Maanaiste päevale, mis sel korral toimub Karinul. Hetkel jõuan. Ega ilma maanaisteta siin maal seda elu poleks ka, nii et juba tänusõnad ette teile hääd maanaised.

Muide, esmaspäeval läks siis käima meie turismiõpe koostöös Pärnu kolledžiga ja siin vastus noorelt, kellelt küsisin, et kuidas Pärnus oli.  "mulje on hea, minul vähemalt. lisaks loengutele on veel ekskursioonid turismiasutustesse, ehk siis seal näeme mis reaalselt toimub. juba esmasäpeval käisime kahes kohas. nii et 5+" Rohkem pole vist vaja öeldagi.

Lõpetuseks väike idüll.
Eile kõndisin peale trenni jala koju, ei mäletagi millal viimati. Vaatasin korra rulaparki, kus kõik kenasti korras. Siis suundusin Laia tn poole. Kutseka vanast sööklast mööda minnes oli hea meel tõdeda, et kohalikud on ohjad enda kätte võtnud ning puhuvad sinna elu sisse. Möödudes 4. ühikast mõtlesin, et juba pikemat aega mingi tegevus seal toimub, endalgi huvitav, mis sealt tuleb. Paremal olevates kutseka töökodades juba jupp aega puutöö käib. Liigun edasi. Vasakul esimene kutseka ühikas. Hetkeseisuga on sealgi lähiaastatel toimumas suured muutused. Paremal vaatan Hosteli poole, parkla masinaid täis, tuled säravad, inimesed sees. Lahe. Jalutan siis edasi. Paremat kätt on näha, et noor pere on kodu rajamise ette võtnud. Lähen natuke edasi. Kuulen, täristamine käib, astun ligi. Noor pereisa renoveerib maja, soovin jõudu. Jalutan Grossi poe poole. Ise mõtlesin, et nüüd oleks vaja seda helkuripuud, kust helkurit haarata, sest helkurit polnud küljes. Kompenseerisin seda sähviva nutitelefoniga, peaks vist sobima. Kõnnin mööda kõnniteed ja täitsa turvaline oli olla. Möödun päevakast, mis muide on nüüd Naabriplika võtteplats sel hooajal olnud. Muul ajal ka pidev tegevus sees. Edasi. Vasakul noorte ettevõtlike naiste ilusalong, ise pole kahjuks jõudnud. Vist peaks minema. Jõuan alevisse, kell saab üheksa, aga inimesi liigub veel küll. Võtan Grossist vajamineva ning suundun kontori poole. Joon väikse jogurti ning kummutades seda taeva poole näen tähistaevast. Ilus. Õhtu oli muidu täitsa vaikne ja karge. Mänguväljaku juures jookseb mööda tubli tervisesportlane, hüüan tervituseks. Jõuan infotahvlini, mis kuulutusi täis. Sündmusi toimub. Ja siis mõtlesin, et Järva-Jaani on ikka hullult lahe koht elamiseks ja siin on ikka toredad inimesed ning hää tunne on olla osake sellest. Puudust ei oskagi nagu millestki tunda.

Kõike kaunist ja olge ikka mõnusad ning head

PS. Järva Teatajal palun edaspidi minu blogi sisu ja info kasutamise kohta eelnevalt luba küsida.

1 kommentaar: