teisipäev, 24. märts 2020

Püsi kodus!

ERIOLUKORD
Eriolukorra väljakuulutamisest on möödas 10 päeva ja täna tuli veel piiranguid juurde. Milleks seda vaja on? Vaadates Itaalia ja Hispaania hetkeolukorda, siis kuidagi ei tahaks, et Eestis sama korduks. Olukorra tõsidus pole ilmselt veel paljudele kohale jõudnud, sest need rahvamassid, mis linnas kergliiklusteedel liiguvad või see, mis toimub meil Järvamaal siin-seal mänguväljakutel, paneb küll mõtlema, et kas tõesti tahame sama. Eelmisel reedel oli meil kogukonnajuhtidega üle veebi koosolek ja tuli idee, et me saame Premium Liiga meeskondade poolt ka natuke abiks olla teavitamisel ja tegime vastavad üleskutsed. Paide Linnameeskonna videos kutsume koos Siim Lutsuga kõiki noori käituma vastutustundlikult ja loodan, et ka lapsevanemad räägivad need teemad kodus põhjalikult üle. Ise olen kasutanud seda eriolukorra aega Arturiga individuaaltrennide tegemiseks nii toas kui kunstmurustaadionil.
Mulle tundub, et selle viiruse taustal on korralik restart käimas üle ilma. Majandus mängitakse ümber, ilmselt pole meil ja mujal mitmeks aastaks enam tööjõupuudust, rohkem pööratakse tähelepanu ise hakkamasaamisele jne. Tegin kriisist lähtuvalt vallavolikogu listis ka ettepaneku investeeringute peatamiseks, kuid ilmselt peab asja veelgi tõsisemalt võtma ja ka üldised kärped tegema. Mõnes omavalitsuses on eelarve kriisiplaanid juba koostamisel. Minu ettepanekule vallajuhtide poolt veel mingit tagasisidet pole tulnud, kuid loodetavasti seda juba tehakse.
Vallas üldiselt tundub, et kriisireguleerimisega saadakse kenasti hakkama. Vabatahtlikud on ka tuge pakkumas valla sotsiaaltöötajatele, aga õnneks pole seni veel vajadused nii suureks läinud ning kõik on kontrolli all. Igaljuhul jõudu kõikidele, kes eriolukorraga võitlema peavad.

TOETUSTEST JÄRVA VALLAS
Teatavasti on olemas erinevaid Euroopa Liidu ja siseriiklikke toetusmeetmeid erinevates eluvaldkondades. Üldiselt kui toetust saadakse, siis on tegemist positiivse uudisega. Järva valla puhul peab ütlema, et on ka toetustega justkui hästi ja peab kiitma ametnikke, kes neid kirjutavad. Saime ju just teada, et ligi 2,2 miljoni euro eest uuendatakse vallas tänavavalgustust, millest 1,5 miljonit tuleb KIKist ehk Keskkonna Investeeringute Keskusest ja Imavere üürimaja jaoks saadi ka toetust ca 800 tuhat Kredexi kaudu. Hullem lugu on aga siis, kui saadakse toetust, aga projekti ellu ei viida ning seega tuleb toetusest suu puhtaks pühkida. Nii on kahjuks juhtunud palju kõneainet tekitanud Aravete lasteaia hoonega. Nimelt on selle hoone jaoks saadud toetust nii KIKist kui EASist, kuid mõlemad toetuslepingud on käesolevaks hetkeks lõpetatud, sest neid pole ellu viidud. KIKi projektiga pidi hoones suuremate töödena paigaldatama soojustagastusega ventilatsioonisüsteem ja vahetatud küttesüsteem. Kogumaksumusega 209 859 eurot, millest toetus 117 521. EASi toetus oli Aravete hooldekeskuse rekonstrueerimiseks ning toetussumma ca 120 tuhat eurot. Pole just väiksed summad, millest loobuda. Saan aru, et neid ei saa ellu viia seoses nn uue lasteaia projektiga, kuid tuletan meelde, et uus lasteaed on endiselt vastuolus Järva valla ühinemislepinguga ja ka kohalike elanike sooviga (ca 400 toetusallkirja olemasoleva hoone säilitamiseks). Kui räägitakse 3,4 miljonist olemasoleva hoone renoveerimise puhul, siis tegelikult pole ju juttu renoveerimisest, vaid täielikust ümberehitamisest (olen projekti näinud) ja see tõesti võibki nii kallis olla. Jutu mõte on see, et meil võiks olla juba praegu remonditud ja renoveeritud lasteaed ja hooldekeskus, kuid kaasamata kohalikku kogukonda, on otsus ära tehtud, loobutud on suurest hulgast rahast ja kõiki osapooli rahuldavat tulemust pole kuskilt näha. Kurb, kahju ja nagu ebaõiglane isegi. Kuigi nüüd on loobutud suurest hulgast toetusest, olen endiselt seda meelt, et vana mõistlik renoveerimine (mis suures osas on juba renoveeritud) ja teenuste säilitamine on parem kui lammutamine. Ja kui tõesti on uut lasteaeda vaja ja raha jagub (milles ma praegust olukorda arvestades sügavalt kahtlen), tuleks see üldse eraldi ehitada ning Aravete hooldekeskus peaks laiendama oma tegevust toetatud elamispindade näol, millest on puudust ja tulevikus veel rohkem.
Loodan, et projektidest loobumine ei anna toetajatele signaali, et meile pole mõtet toetust anda. Ja nagu näha KIKi toetusest, siis ilmselt muret polegi ja küllap on vald ka põhjendanud loobumisi. Mõtlemisainet igaljuhul on kõvasti.

See nädal pidi volikogu istung toimuma, kuid kuna meie töökord muud vormi kui koosolek ei luba, siis jääb sel korral meil istung eriolukorra tõttu ära. Seda korda peaks muidugi muutma, sest mine tea millal vaja on jälle ja tehnoloogia seda ju juba võimaldab, et ei pea füüsiliselt kokku tulema. Eelmine kord jäi meil teatavasti istung pooleli, sest 5 tundi sai täis. Seda päris põneva koha peal muidugi, sest tulemas oli volikogu aseesimehe valimine, mis on teatavasti koalitsioonilepingu järgi EKRE koht. Olen nüüd natuke ennustaja ja pakun, et peagi on taas volikogus jõuvahekordade muutumist oodata ning IRLi nimekirja kolmest liikmest üks leiab endas peagi veel konservatiivemaid jooni. Varasemalt on muutunud sotside olukord ja neid enam meil volikogus üldse polegi, sest ainuke liige liitus Keskerakonnaga. Huvitavad ajad ja õrnalt hakkab tunda andma, et valimisteni on vaid 1,5 aastat jäänud. Raskeid otsuseid ehk näiteks hariduse teemat ilmselt enne valimisi laua peale enam ei võetagi. Küll ilmselt nagu eelpool mainisin, on vaja teha peagi raskeid otsuseid seoses eelarvega.

MUUD TEEMAD
Kodukool on läinud normaalselt, ülesanded arusaadavad ja tehtavad. Utsitamist on, aga no see käib asja juurde. 4. klass veel on ka vanetamele õnneks jõukohane.
Koolis lõppes rahuloluküsitlus ja head meelt teeb, et vastajaid oli nii palju. Olen põgusalt juba vastustega tutvunud, kuid üldistusi ja järeldusi on veel vara teha. Lähiajal proovime seda hoolekoguga kindlasti teha ja anname sellest ka avalikkusele teada.

Eriolukord on pannud küsimärgi alla ka discgolfivõistluse "Järva-Jaani 100" korraldamise, mis pidi toimuma 2-3. mail. Sel aastal oli plaanis mõlemal päeval täispikk võistlus ehk 2x400 võistlejat. Praegusel hetkel on kirjas juba 767 võistlejat ja esimene võistluspäev on kuhjaga täis, kuid üha enam tundub, et ka see võistlus tuleb sel aastal ära jätta. Kahjuks seda ei saa ka edasi lükata, sest pikk rohi teeb võistluse muul ajal pidamise võimatuks. Lõpliku otsuse teeme aprillis kui on näha kas eriolukord pikeneb või mitte.

FC Järva-Jaani sai eelmise aasta Järva valla mittetulundusühingute toetamise fondist raha varumeeste pinkide soetamiseks ja peagi on plaan need Kasekasse üles panna. Selle aasta esimesest voorust saime toetust III liigas osalemiseks ning Kasekoplisse välikäimla ehitamiseks. Eks näis kuidas ja millal üldse liiga pihta hakkab. Veebruari alguses sõlmis FC Järva-Jaani ja Järva vald 10 aastase hoonestusõiguse lepingu Kasekopli kasutamiseks. Siinkohal kiitus vendadele Tammikutele, kellega koostöö ses osas on kenasti sujunud.

Elame huvitaval ajal. Kasutage seda ära ja tehke midagi, mida te varem pole teinud ning leidke endas midagi uut. Olge looduses ja olge perega. Jõudu ja jaksu neile, kellel on raske ning loodetavasti tuleme sellest olukorrast kõik tugevamatena välja.
Mina tänan teid, kes te viitsisite nii kaua lugeda ja erilised tänud häädele motiveerijatele, tänu kellele on poole lihtsam blogi teha ;)
Tänaseks pildiks panen 6 pesakasti, mille Arturiga koos valmistasime. 2 kuldnokkadele ja 4
väiksematele lindudele.
Peatse lugemiseni

7 kommentaari:

 1. Tere daamid ja härrad.
  Kas vajate rahalist abi?
  Paljud inimesed otsivad seal rahalist abi, kuid nad ei tea, kuidas seda teha.

  Kas teate, et saate oma rahalise olukorra lahendamiseks taotleda laenu ja saada laenu vähem kui 24 tunni jooksul? Mõni inimene võib arvata, et laenu saamine on keeruline, kuid ma vajan, et te teaksite, et minu ettevõttelt on laenu saamine väga lihtne, kuna püüame muuta laenamise lihtsaks, mugavaks ja taskukohaseks.

  Pakume paindlikke ja mitmekordseid laenuvõimalusi, sealhulgas tagatud ja tagatiseta laene, pikaajalisi ja lühiajalisi laene, mis on kohandatud teie rahalistele vajadustele.

  Meie teenus on väga kiire, usaldusväärne ja usaldusväärne ning saate laenata kuni 20 miljonit eurot subsideeritud intressimääraga 2,5% aastas. NoviCap on õige ettevõte, kellega ühendust võtta, kui teil on kiiret laenu vaja.

  NoviCap pakub finantseerimislahendusi.
  Pakume igasuguseid finantsteenuseid, näiteks ärilaen, isiklikud laenud e.t. Pakume 24-tunnist maailmatasemel laenuteenust.

  Laenu saate oma telefoni või sülearvuti kaudu taotleda igal ajal ja igal pool omale sobivas kohas, peate vaid võtma meiega ühendust
  E-post: (novicapfinancialservices@gmail.com) VÕI
  Kirjutage meile WhatsApp kaudu: +31642117819.

  SEE LAEN on kõigile kättesaadav!

  VastaKustuta
 2. Tere ja Tere tulemast Spotcapi ülemaailmsetesse laenuteenustesse. Minu nimi on Claudia Klein, olen laenuandja ja ka laenukonsultant.

  Kas vajate rahalist tugevdamist? kas vajate laenu erinevatel eesmärkidel? Kui vastus on jaatav, soovitan teil pöörduda minu ettevõtte poole | spotcapglobalservices@gmail.com | või kirjuta meile WhatsApp: +4915758108767 | ja teie kontol on laen 24 tunni jooksul, kuna pakume suurepäraseid laenuteenuseid kogu maailmas.

  Pakume kõikvõimalikke laenuteenuseid (isiklik laen, ärilaen ja palju muud), pakume nii pika- kui ka lühiajalisi laene ning lisaks saate laenata kuni 15 miljonit eurot. Minu ettevõte aitab teil mitmesuguste laenutoodete abil saavutada mitmesuguseid eesmärke.

  Me teame, et õigustatud laenu saamine on alati olnud tohutu probleem Üksikisikute jaoks, kellel on rahalisi probleeme ja kes vajavad selle lahendamist, on paljudel inimestel kõrgete intresside tõttu nii keeruline omakapitalilaenu saada kohalikest pankadest või muudest finantseerimisasutustest. määr, ebapiisav tagatis, võla ja sissetuleku suhe, madal krediidiskoor või muud põhjused.

  Enam pole ooteaegu ega stressirohkeid pangavisiite. Meie teenus on saadaval ööpäevaringselt - saate laenu ja teha tehinguid igal ajal ja igal pool, kus seda vajate.

  Pakume 24-tunnist maailmatasemel laenuteenust. Päringutele / küsimustele? - Saada e-kiri aadressile | spotcapglobalservices@gmail.com | või kirjuta meile WhatsApp: +4915758108767 | & Saate vastuse hetkega.

  Teie pere, sõbrad ja kolleegid ei pea teadma, et teil on vähe raha, lihtsalt kirjutage meile ja saate laenu.

  Teie rahaline vabadus on teie kätes!

  VastaKustuta
 3. Tere, minu nimi on Ute Schmidt, ma olen pärit Berliinist, Saksamaalt. Tahan jagada lihtsat tunnistust sellest, kuidas sain Susan Bensonilt (Sunshine Financial Group, Inc) laenu.

  Olin finantskriisis ja vajasin isiklikel põhjustel 105 000 euro suurust laenu, proovisin laenu võtta peaaegu kõigis oma linna pankades ja mõnedes teistes laenufirmades ning minu taotlused lükati tagasi neile teadaolevatel põhjustel ja seejärel otsustasin uuesti proovida, nägin ühes Susan Bensoni laenufoorumis postitust ja võtsin temaga abi saamiseks ühendust. Võiksin öelda, et ta on inimene, keda võin usaldada, teen parima otsuse minu ja oma pere jaoks, õnneks mulle anti edukalt laenu 3% intressimääraga, isegi ilma tagatiseta või ilma, ja kõige hämmastavam osa sellest kõigest on see, et krediidikontrolli ei olnud ja tema teenus on kiire, usaldusväärne ja usaldusväärne.

  Paljudel inimestel on kõrgete intressimäärade, ebapiisava tagatise, võla ja sissetuleku suhte, madala krediidiskoori ja paljude muude põhjuste tõttu nii kohalikest pankadelt kui teistelt finantsasutustelt laenu saada. Kui vajate oma rahalise olukorra lahendamiseks rahalist abi ja te ei tea, kuhu minna ja kuhu pöörduda, soovitan teil võtta ühendust Susan Bensoniga e-posti teel: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com või saata talle sõnum otse WhatsAppis via: +447903159998 ja saate kohe vastuse.

  Tema ettevõte osutab igasuguseid laenuteenuseid, nii tagatud kui ka tagatiseta, pika- ja lühiajalisi laene ning lisaks saate laenata palju raha ja teil on võimalus tagasi maksta 1–30 aastat. Kui ta saab mind aidata, usun, et ta saab teid aidata ka. Lisateabe saamiseks võtke temaga täna ühendust e-posti aadressil: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com või saatke talle otse WhatsApp-i kaudu telefonil +447903159998 ja saate kohese vastuse.

  VastaKustuta
 4. KAS TEIL ON KIIRE LAENU KOHE KORRALIK LAENU EMAILL?
  (remy.credit111@gmail.com) remy.credit111@gmail.com
  remy.credit111@gmail.com
  remy.credit111@gmail.com
  vajate laenu ??, millised on teie rahalised vajadused? Anname laene minimaalselt 1000 pl kuni maksimaalselt 100 000 000.00pl mugava kestusega vahemikus 1 kuni 50 aastat väga madala 2% intressimääraga. Kas vajate ärilaenu? Kas vajate isiklikku laenu? Kas soovite autot osta? Kas soovite refinantseerida? Kas vajate hüpoteeklaenu? Kas vajate oma äriettepaneku või laienemise alustamiseks tohutut kapitali? Kas olete kaotanud lootuse ja arvate, et väljapääsu pole ja teie rahaline koormus püsib endiselt? Võimaliku ettevõtlusalase koostöö jaoks võtke kindlasti ühendust ja võtke meiega ühendust e-posti teel: remy.credit111@gmail.com
  remy.credit111@gmail.com

  VastaKustuta
 5. KAS TEIL ON KIIRE LAENU KOHE KORRALIK LAENU EMAILL?
  (remy.credit111@gmail.com) remy.credit111@gmail.com
  remy.credit111@gmail.com
  remy.credit111@gmail.com
  vajate laenu ??, millised on teie rahalised vajadused? Anname laene minimaalselt 1000 pl kuni maksimaalselt 100 000 000.00pl mugava kestusega vahemikus 1 kuni 50 aastat väga madala 2% intressimääraga. Kas vajate ärilaenu? Kas vajate isiklikku laenu? Kas soovite autot osta? Kas soovite refinantseerida? Kas vajate hüpoteeklaenu? Kas vajate oma äriettepaneku või laienemise alustamiseks tohutut kapitali? Kas olete kaotanud lootuse ja arvate, et väljapääsu pole ja teie rahaline koormus püsib endiselt? Võimaliku ettevõtlusalase koostöö jaoks võtke kindlasti ühendust ja võtke meiega ühendust e-posti teel: remy.credit111@gmail.com
  remy.credit111@gmail.com

  VastaKustuta
 6. Tere ja Tere tulemast Spotlighti globaalsetesse finantsteenustesse. Minu nimi on Claudia Klein, olen laenuandja ja ka finantskonsultant.

  Kas vajate hädasti rahalist tugevdamist? Kas vajate laenu erinevatel eesmärkidel? kui teie vastus on jaatav, soovitan teil pöörduda minu ettevõtte poole | spotlightglobalservices@gmail.com | või saatke meile WhatsApp: +4915758108767 | ja teil on 24 tunni jooksul oma kontol laen, kuna pakume suurepäraseid laenuteenuseid kogu maailmas.

  Pakume igasuguseid laenuteenuseid (isiklik laen, ärilaen ja palju muud), pakume nii pikaajalisi kui ka lühiajalisi laene ning lisaks saate laenata kuni 15 miljonit eurot. Minu ettevõte aitab teil saavutada mitmesuguseid eesmärke paljude laenutoodetega.

  Me teame, et seadusliku laenu saamine on alati olnud suur probleem Üksikisikutele, kellel on finantsprobleeme ja kes vajavad sellele lahendust, on paljudel inimestel kõrge huvi tõttu oma kohalikest pankadest või muudest finantsasutustest omakapitali laenu saamine nii keeruline intressimäär, ebapiisav tagatis, võla ja sissetuleku suhe, madal krediidiskoor või muud põhjused.

  Enam pole ooteaegu ega pingelisi pangakülastusi. Meie teenus on saadaval ööpäevaringselt - saate laenu saada ja tehinguid sooritada igal ajal ja igal pool.

  Pakume 24-tunniseid maailmatasemel laenuteenuseid. Päringutele / küsimustele? - Saada meil | spotlightglobalservices@gmail.com | või saatke meile WhatsApp: +4915758108767 | & saada hetkega vastus

  Saate meid hõlpsasti meie veebisaidil kontrollida: https://spotlightglobalfin.wixsite.com/financial ||

  Teie pere, sõbrad ja kolleegid ei pea teadma, et teil on vähe sularaha, kirjutage lihtsalt meile ja saate laenu.

  Teie rahaline vabadus on teie kätes!

  VastaKustuta
 7. Tere kõigile, olen kaotanud raha nii paljudele ettevõtetele, kes on väitnud end olevat tõelised laenuandjad, kuid kõik minu jõupingutused on olnud asjatud, olen kaotanud üle 3500 euro võltslaenuandjatele, kellele väidetakse end olevat need, kes nad pole. Kuni mu sõber ei tutvustanud mulle õiget laenuandjat, kellega ma ühendust võtsin ja sain neilt edukalt laenu vaid 48 tunni jooksul, soovitaksin kõigil, kes otsivad laenu, kartmata nendega ühendust võtta e -posti teel: lapofunding960@gmail.com
  Whatsapp +447883183014

  VastaKustuta