teisipäev, 1. detsember 2015

Märka

Kaks nädalat peaaegu möödas ja püsilugejad ilmselt juba närvis, et halllooo, kus sissekanne on. Siin ta on.

20. novembril käisin Rakveres Avatud valitsemise foorumil ning seal sain teada, et haldusreformi "kontseptsioon" on paigas. Ehk alla 5000 elanikuga valdu Eestisse ei jää, välja arvatud üksikud, põhjendatud erandid. Ja nüüd kui on kriteerium paigas, siis nüüd on paras aeg hakata nuputama, et mida need KOVid siis teha ka võiks. Aroonia. Lisaks tuli info, et ka sundliitmine tehakse 2017. aasta valimisteks ära. Läheb päris kiireks kappamiseks. Järva Teatajast käis läbi teema, et 8 valla juhid sai kokku, et arutada võimalikku ühinemist ilma Paideta. Nii see oli ja tundub, et kui on halvad valikud, siis see on vähem halvem ja ääremaastumist nii hullult ei tuleks. Aeg näitab muidugi ja arutame asjad rahulikult läbi. Kahjuks eile KE juhi valimistel imet ei juhtunud ning uusi tuuli KOVide tugevdamises oodata pole. Keskerakond on vähemalt regionaalarengu küsimuses üks tugevamaid kohalike omavalituste tugevdamise pooldajaid, olgu muude teemadega kuidas on. Ning kui oleks nad valitsuskõlbulikuks muutunud, siis see oleks kindlasti üks teema olnud, mille eest nad võidelnud oleks.
Küsisin haldusministrilt ka demokraatia kohta. Et kui kohalikud inimesed on ikka liitumise vastu, siis kas on ikka volikogul õigus ühinemine ära teha. Nagu ikka, rahva arvamus ei liiguta tegelikult kedagi ning kui on vaja liituda, siis olgu tehtud. Minu meelest võiks kõikides KOVides teha rahuoluküsitluse ning inimesed siis ütlevad, et kas oleks vaja paremaid teenuseid või mitte. Aga jah, unistada ju võib.
Siit on hea minna edasi järgmise regionaalarengu küsimusega, millest vist juba ka rääkisin. Ehk siis Eesti Posti teema. Nad tahavad oma postkontorite võrgustikku koomale tõmmata. Juba on teada, et R-Alliku rahvas saab oma teenuseid varsti Viisus tarbida. Ajuvaba küll, aga nii pidi olema. Selle teema võiks JT üles võtta küll või isegi Maaleht. Muide vastvalmivas maakonnaplaneeringus, mis on riiklik dokument, on Järva-Jaani teise taseme keskus ning sinna on aastani 2030 ette nähtud postkontor. Huvitav kas riiklike institutsioonide arengukavad kuidagi üksteisele kohustuseks ka on või on noh niisama suusoe. Käisin ühel päeval just Aegviidus, kus juba on jäänud vaid postipunkt kohalikku poodi. Päris klikiaegne süsteem on juurutatud, kõik käib käsitsi ning meeletu aeg kulub sellele. Keegi pole rahul. Palju õnne digiriik võiks öelda, aga loodan, et see on lihtsalt tööõnnetus ning süsteem tehakse korda ja maainimene saab ka ikka endiselt normaalselt teenust. Makse ju maksame ühte moodi. Läks vähe kirumiseks, aga no kummaline kuidas ühest otsast põletatakse raha ning teises otsas "põletatakse" külad. Aitab nüüd korraks sellest teemast. Poliitika juurde tulen korra veel tagasi, natuke kohalikumas mõõtmes.

21-22. november oli siis see nädalavahetus kui sai taaskord basskitarr välja võetud ning Estonia lavale astutud. Ehk siis laupäeval tegime jalgpallurite Unistuste Bändi selle aasta esimese ja viimase proovi ning pühapäeval juba lavale. Kokku neli lugu. Avalooks tegime "Sa ära jahtu" uusversiooni, kus teemaks oli jalgpalluri ja kohtuniku suhe. Solistiks Mikk Mäe ning üks kena neiu, kelle nimi hetkel ei plahvata. Ülejäänud kolme loo: Tramm nr 66, Sein on ees ning Tühjad pihud solistiks Juss Haasma. Väga äge oli ning tuli välja küll. Tervitused siinkohal bändikaaslastele. Siinkohal mainin ära, et Tartu rahval tasub varsti kaeda sellist kohta Raekoja platsi ääres nagu Umb Roht. Reklaam sai nüüd läbi. Igaljuhul kohtume loodetavasti ka järgmisel aastal ning kes siis solistiks, seda juba vähem kui aasta pärast. Kiitus Tomile, kes asja koos hoiab.

Eelmine nädal läks töises rütmis suht. Esmaspäev oli vähe rahulikum, aga teisipäeval oli Järvamaa Spordiliidu juhatuse koosolek, kus sai paika ka järgmiste talimängude juhend. Järva-Jaani spordirahvale juba eelteade vaimu valmis panemiseks. 13. veebruaril läheme Türile ning võtame taas väikeste valdade võidukarika ära, nagu kaks aastat tagasi Koerust.

Kolmapäeval toimus Paides Wabalinna majas Kodaniku ühiskonna konverents. Lisaks ettekannetele tegime ka väheke sisulist tööd ja mõtlesime, et missugune võiks Eesti olla 25 aasta pärast. Meie rühm leidis, et "Terve Eesti" kõlaks hästi. Ehk siis inimesed oleks terved, ühiskond oleks terve, Eesti kultuur ja keel oleks terve, regionaalpoliitiliselt oleks Eesti terve ehk siis ei oleks elu vaid linnas, vaid igalpool on elu, keegi poleks sõjaliselt meid katki teinud ning moraal oleks terve.
Lisaks tuli mul idee ja mille uuest aastast ellu rakendan. Nimelt see, et igale uuele vallakodanikule, kes meile elama tuleb või sisse kirjutab, anname sellise ülevaatliku infolehe, kus on kirjas kõik oluline, mida uuel inimesel vaja läheb ning lisaks pakun välja ka vallavanema poolt väikse tutvustamistuuri. Loomulikult see kohustus pole, kuid pakume võimalust ning usun, et sisseelamise teeb see kindlasti lihtsamaks. Grupis leidis see vähemalt heakskiidu ning katsetada võib.
Lisaks sellele toimus ka tublide inimeste tunnustamine ning hea meel ja rõõm on ka siitkaudu teada anda, et maakonna aasta tublim vabatahtlik on Tene Metsma. Uudis SIIN. Palju õnne veelkord ja et seda särtsu ikka jätkuks. Tegin talle väikse SuperTENE ehk võtmeisiku pildi ka. Pildil siis Tuve ning teiste sõpradega õnnitlemas. Kui kõik nii tublid oleks, siis oleks ikka lust elada, aga siis muidugi tublid jälle ei paistaks silma.

Eelmisel neljapäeval volikogu koosolekul ehk siis igakuisel kohaliku poliitika pidupäeval oli peatähelepanu ilmselt külalistel, sest kohal oli nii Järvamaa Omavalitsuste Liidu tegevjuht kui ka maavalitsusest planeeringute spetsialist. Rääkisime JOL-i uue aasta tegevustest ning eelarvest, millele anti heakskiit. Maakonnaplaneeringust oli juba natuke enne juttu ning meie piirkonnas suuri muutusi ette ei nähta, sest oleme teise taseme keskus koos Koeru, Aravete ja Imaverega. Kooskõlastasime ära. Nutumärkides "huvitav" oli volikogu kaks viimast punkti, kus pidime koos volikogu esimehega vastama suuliselt eelmisel volikogu istungil üle antud arupärimistele. Mina pidin vastama Hispaania reisi kohta, kusjuures eelmises volikogus oli selleteemaline infopunkt isegi päevakorras. Pikalt ei vastanud, sest oleksin korranud ennast. Meelis vastas minu osalemise kohta Järvamaa Keskraamatukogus toimunud ettelugemispäeval, mille raames ka raamatuid laenutasin. Olid ka lühikesed ja konkreetsed vastused. Nüüd tuleb püänt. Nimelt polnud arupärijat istungil ning teised volikogu liikmed võtsid info muigega teadmiseks. Aga saaga läheb edasi, sest uus arupärimine on juba majas, kuigi see ei puuduta volikogu ega vallavalitsuse tööd. Natukenegi virvendust siin meie töises ja üksmeelses volikogus. Tegelikult on kurb, et selliste tühiste asjade peale peame aega raiskama, aga ju on siis vaja.
Tegelikult oli olulisi punkte veel. Andsin volikogule üle tasakaalus 2016. aasta vallaeelarve, mida nüüd komisjonid menetlema hakkavad ning lisaks andis revisjonikomisjon oma tööst ülevaate. See puudutas eelmisel aastal ehitatud Laia tn remonti. Tulid asjalikud ettepanekud ning saime õigeid juhiseid tulevikuks, et veelgi paremini ehitusi korraldada.

Laupäeval toimus iga-aastane jalgpalliturniir E-Piim spordihallis. Tulime 10 meeskonna seast tugevale 4. kohale, kusjuures meist eespool olid vaid niinimetatud aastakäikude eliitmeeskonnad. Tahapoole jäid Imavere, Ambla, Koeru, Türi, ning kaks Paide noortemeeskonda. Päris hea tunne. Kurioosne on see kuidas me alagrupist edasi saime. Nimelt oli alagrupi võitjal 12 punkti ning ülejäänutel 4 punkti. Kuna meil oli parim väravatevahe, siis nii saimegi edasi. Siinkohal au ja kiitus Ambla meeskonnale, kes Koeruga viimases mängus viiki mängis, kuigi minut enne lõppu oli Koeru veel 2-0 ees. Jalgpall on ikka äge mäng.
Samal ajal toimus discolfi Sügisturniiri viimane etapp ning lõplikud järjestused olid järgnevad. Naised- 1. Merilyn Ivask, 2. Kerli Talkis, 3. Ilme Vasenkova. Mehed- 1. Raido Vespere, 2. Martin Põvvat, 3. Oskar Köster. Peagi algamas nädalamängud, kus üldarvestust ei peeta.
Lisaks sellele algasid Järvamaa Meistrivõistlused korvpallis, kus Järva-Jaani taaskord osalemas. Esimene mäng head tulemust ei toonud. Hoidke silma peal www.kk7.ee lehel.

Eile oli esimene advent ning sel puhul sai taas küünlaid süüdatud. Lasteaialapsed tegid mõnusa etenduse ning koos kirikuõpetajaga tegime väikse sõnalise etteaste. Minu põhiteema oli märkamine. Üks asi on olla päriselt ka märgatav, eriti just praegusel pimedal ajal. Selleks olin kuuse külge pannud mõned valla helkurid, et sealt saaks need võtta, kellel seda küljes polnud. Kõik läksid käiku juba enne kui üritus läbi sai. Siinkohal üleskutse, et teeme meie jõulupuust ka elupuu ning toogem sinna külge helkureid, et sealt saaks võtta need, kellel see puudu on või teisalt see tuletab lihtsalt selle väikse asja olulisust meelde. See on nagu suitsuandur, mis peab olema, sest kunagi ei tea millal see osutub vajalikuks.
Teine asi on märgata inimeste tegusid. Kiita ja tänada, see ei nõua mingit raha.
Eile näiteks pandi facebooki üles pilt võimla jõusaali katkistest osadest ning õhtuks oli see sama mees ise juba ühe asja korda teinud. Kui me kõik hooliks oma ümbrusest nii ja ei ootaks ainult teiste järgi, siis oleks kõigil parem. Vinguda ja viriseda on lihtne. Aitüma Andrus Peterkop.

Täna oli rahulik päev, kuid päris suure hunniku allkirju tuli anda küll. Homme osalen Piirkondliku konkurentsivõime tugevdamise meetme infopäeval Türil. Meilt on hetkel kavas turismiprojekt, millega peaks tekkima üks korralik turismikeskus esimese ühika baasil. Loodame järgmisel aastal asja käima lükata. Kift või mis?

Alates kolmapäevast olen nädalasel talvisel puhkusel ning järgmise nädala neljapäeval-reedel osalen juba KOV-juhtide arenguprogrammi teisel moodulil.

Muidu aga toimub reedel JAP-i üldkogu ning järgmisel nädalal on ka vallavalitsuse istung, kus Uku hoiab ohje.

Olgem siis üksteisel olemas ning sõitke ettevaatlikult, meid on niigi vähe.

3 kommentaari:

 1. Arto miks Sa kogu aeg arvad et rahvas on ühinemise vastu, kas on tehtud küsitlusi?

  VastaKustuta
 2. Teet, ma olen olnud selle vastu kui tehakse midagi, lihtsalt tegemise pärast. Praegu ju me ei tea midagi, mis saama hakkab. Ülesanded on täiesti lahti rääkimata. Olen öelnud, et mina olen liitumise poolt kui sellest võidab Järva-Jaani elanik. Praegu seda kindlust kuidagi pole. Aastate jooksul on KOVilt raha ära võetud ja ülesandeid juurde pandud. Loomulikult on raskem siis majandada. Aga küsitlus võiks olla küll ning nii, et sellel ka mingit juriidilist jõudu on.
  Eile korra haldusreformi peale mõeldes mõtlesin, et kujuta ette kui Euroopa Liit ütleb meile, et väikseim riik meil saab olla 5 miljoni elanikuga, sest muidu ei suuda te sotsiaalsüsteemi üleval hoida ja investeerida ei suuda jne. Kas me siis kohe kipitame liituma? Ega vist.

  VastaKustuta
 3. See kõik selleks ma räägin ikka rahva arvamusest. Lugedes haldusreformi alaste artiklite kommentaare, interaktiivseid gallupe, rääkides kodanikega siis üle poole on ikkagi ühinemiste pooldajaid.

  VastaKustuta