reede, 5. veebruar 2021

566. sissekanne

Tere taas hea blogilugeja

Uskumatu, aga tõsi. Tegemist on tõepoolest juba 566. postitusega. Kunagi kui alustasin, siis tegin suisa 2 postitust nädalas. Vahepeal oli hõre, aga nüüd loodan stabiilselt ikka kord nädalas teha. Kui see panna niiöelda töötundidesse ja kui arvestada, et keskmine postitus võtab aega 2 tundi, siis 1132 töötundi annab 141 tööpäeva ehk siis ca 7 kuud täistööaega. Mida selle ajaga kõike oleks võinud teha... Aga õnneks ikka mõned püsilugejad on ning jätkame siis rõemsalt info ja mõtete jagamist. 

Tammsaare matkal sai eelmisel laupäeval käidud ja täitsa vahva oli, nagu ikka. Kuna mingit avamistseremooniat kavas polnud ja kõik pidi mõnusalt jooksvalt käima, siis liitusin ka hajusalt väikse viibega ja alustasin talukaupade ostlemisega. Selleks sai spetsiaalselt sularahagi kaasa võetud. Sai ostetud nii vutimune, kui sinki, kui kitsejuustu, kui kombucha limonaadi, kui suitsukala. Igati aus ja hea kraam. Seejärel matkasime läbi raba Vargamäe poole ja oli ikka kaif küll. Kohale jõudes tegi Arlet mulle ettepaneku lugeda luuletust selle aastase Tammsaare kirjanduspreemia võitnud Kristiina Ehini luuleraamatust "Janu on kõikidel üks". Tehtud-mõeldud. Vahepeal luuras rabamändide vahel paparatso Urmas Glase, kes jäädvustas hetke kui abikaasaga rääkisime maakonna mõjukatest. Pole küsimust, kes tegelikult mõjukas on.

Nagu eelmisel korral kirjutasin, siis esmaspäev algaski hullu koosolekute virr-varriga. Tiim-miiting, maakonna ümarlaud, Järva Arengu Partnerite juhatuse koosolek, kriisikomisjon, juhtkonna koosolek ja lõpuks veel regionaalne kriisikomisjon. 

Valla kriisikomisjoni otsuste ja tegevuse kohta oleme teinud valla veebilehele ka eraldi sektsiooni paremal servas ja viimane info on pärit eilse seisuga kui toimus meil viimane kriisikomisjon. Info SIIN.  Järgmisest nädalast saab taas teha rühma ja pallialade treeninguid (va Koeru piirkond), kuid selleks tuleb järgida hulka reegleid. Näiteks peab olema kahe trenni vahe 30 minutit, et saaks ruumid ventileeritud, gardekate täituvus 25% ja saalitäituvus max 50%. Spordivahendeid tuleb desoda peale kasutamist. Lisaks oleks hea kui trenni tulla juba trenniriietes ja pesta kodus. Koerus jätkub distantsõpe uue nädala kolmapäevani. Kontaktõppesse uuesti 11.veebruarist. Järva valla nakatumisnäitaja on Eestis hetkel üks suuremaid, aga Koeru Hooldekeskuse suured numbrid meie ca 8800 elaniku kohta mõjuvadki päris karmilt. Õnneks on mujal hetkel suhteliselt rahulik ja loodame, et ka Koerus on nüüd kriisitipp möödas. Aga oht pole möödas ja kutsun kõiki üles olema endiselt vastutustundlik nii enda kui teiste suhtes. 

Teisipäeval tähistasime üle valla Tartu rahu aastapäeva. Ausammastele said küünlad ja lilled ning peetud said ka mõned kõned. Mina sain sõna võtta Järva-Jaani Vabadussamba juures. Väga pikka ja faktitihedat juttu ei rääkinud. Selle asemel lugesin hoopis meie kandi mehe Hando Runneli luuletusi.  Üks neist kõlas nii. 

Punaste õhtute purpur
siniste lootuste lõng,
kuulda on tasane kur-kur,
hõljuks kui imiku hõng,
magaja kurgu kur-kur,
hinge isekas hõng,
pulsi pimestav purpur,
lootuste lõputa lõng.

Eks saate ise mõelda ja mõtiskleda, et mis mida tähendab. Tegelikult on endiselt uskumatu, et suutsime Vabadussõjast võitjana välja tulla ning vabaks saada. Need mehed ja ka naised, kes oma elu ohverdasid selle nimel, on tõelised kangelased. 

Kolmapäeval tegime esimest korda virtuaalse hommikukohvi Albu-Ambla piirkonnas. Ehk siis koos asutuste ning ettevõtete juhtidega arutasime rõõme ja muresid ning kuidas valda veelgi paremini arendada. Rääkisime üldplaneeringust ning piirkonda sel aastal kavandatud investeeringutest. Kahjuks ettevõtjaid väga polnud ja koosolek jäi natuke liiga vallakeskseks, samas ka valla asutuste omavaheline infovahetus on oluline, niiet üldjoontes võib öelda, et läks korda. Natuke teeme analüüsi ja hetkel järgmine hommikukohv on veel paika panemata, ilmselt 17ndal veebruaril see tulemas. 
Edasi oli vallavalitsuse istung ning kokkuvõte SIIN. Kui mahti, siis andke tagasisidet, et kas sellisel kujul kokkuvõte on piisav, arusaadav või peaks midagi muutma?

Eile oli selline "tavaline" päev. Alustuseks osalesin majanduskomisjoni koosolekul. Sealt sain ka mitmeid olulisi infosid ja sain ka ise natuke sisendit anda. Järva-Jaanis algamas vana ühika lammutamine ja juba aiad ümber. See nädal toimetavad lammutajad sees, järgmisel nädalal ilmselt ka juba väljastpoolt lõhkumine. Sel aastal peaksime vastu võtma Järva valla kalmistute kasutamise korra, eeltöö on tehtud. Veebruari volikokku läheb ÜVK ehk Ühisveevärgi ja kanalisatsiooni arendamise kava. Lisaks on arendamisel  kaardirakendus, mis peaks oluliselt lihtsustama meil andmete kogumist, esitamist ja haldamist. Järgmisel nädalal ma taas ka abivallavanema rollis ja saan majandusosakonna tegemistesse rohkem sisse elada.
Pealelõunal sain kokku Tanksemäe  Saffri juhi Marek Balderiga, kellel oli juhtumisi ka sünnipäev. Palju õnne veelkord. Arutasime valla arengu küsimusi ja tulevikku, kuid kahjuks jäi kohtumine natuke lühikeseks, sest tuli väljakutse Kuksema põlengule. Jooksin üle tänava ja startisime kolme mehe ja kahe masinaga ning olime esimestena sündmuskohal. Sulgesime aknad-uksed, et tuli ei leviks ning panime üles tööliinid, et kutseliste päästjate saabudes oleks kõik paigas. Kahjuks siiski oli majas ja pööningul niipalju põlevmaterjali, et hoonet päästa ei õnnestunud. Õnneks elanikud said välja ja nendega suheldes sain teada, et ka elukoha osas vallalt abi vaja pole. Kuna mehi oli peale poolt tundi piisavalt, siis suundusin tagasi vallamajja, et kriisikomisjoni koosolek läbi viia, kuigi Tiina oli juba aseesimehena ka valmis seda läbi viima.
Ja peale seda olin kutsutud Koigisse, et osa saada raamatukogu uute ruumide avamisest, mis nüüd mõisas asuvad. Kolimisest oli kuu aega tagasi ka juttu. Kõik osapooled on igati rahul. Järva valla FB uudis SIIN ja Järva Teataja oma SIIN. Seal ka hulk pilte. Kui tavaliselt on Dmitri Kotjuh see, kes pilte teeb, siis ma seekord olin ise kaval ning tabasin Dima koos venna Igoriga, kes on seal eesti keele õpetaja,  kooki söömast. 
Ja peale seda sain kokku Aravete kandi käsitöömeistriga, kes teeb ägedaid puidust nikerdisi. Vahetasimegi kogemusi ja mõtteid puiduvaldkonnas ning kuidas saaksin abiks olla. Tegelikult see teema, et kuidas KOV saaks veel paremini ettevõtlust utsitada, on kindlasti see, millele peaksime rohkem tähelepanu pöörama. On see siis ruumide näol või ka alustava ettevõtja toetuse rakendamine.
Ja peale seda läksime Ivariga uisuväljakule lisakihiks vett laskma järvele. Seal on huvitav nähtus ümber liuvälja. Nimelt on järvel ca 20cm lund, siis umbes 3-4cm paksune jää, siis 15cm vett ja siis põhijää ca 15 cm. Vahejää igaljuhul täismeest ei kandnud ning jalad sai kenasti märjaks. Vesi sai peale lastud, kuid täna oli jää mõnes kohas ikka alt tühjaks valgunud ja koorik peal. Tritsutajaid see ei sega, aga head hokit hetkel ei saa hästi teha. 
Ja peale seda oligi kell kümme läbi ja ei jõudnud kuidagi blogini.

Täna hommikul oli mõnus karge ujumine. Siin mõnel pool olla kraadiklaas -25 näidanud. Seejärel oli vallavalitsuse koosolek, kus arutasime volikogu eelnõusid. 
Seejärel oli suurem arutelukoosolek. Nimelt augustis toimuvad Kesk-Eesti välitööd, mis tähendab, et nädala jooksul toimuvad erinevad teemaseminarid Järvamaal ja Jõgevamaal ning lisaks kohapealsetele ametnikele tulevad teemasid arutama ka ministeeriumide esindajad. Igal vallal on oma teema, mida vedada ja Järva vallal on ühistranspordi teema. Laias plaanis on kava juba paigas. Nüüd vaja kondile liha kasvatada.
Seejärel osalesin Eesti Linnade ja Valdade Liidu keskkonna ja maaküsimuste töörühma koosolekul, kus arutati KOV teenuste hindamisest, rohepöördest ja riigieelarve läbirääkimistest. See esimene on kõigile kättesaadav tööriist ja saate võrrelda erinevaid omavalitsusi. Järva valla teenuste kohta aastal 2019 saab aimu SIIT
Kell 13.00 osalesin ajaloolisel koosolekul. Nimelt toimus Järva valla noortevolikogu esimene istung. Seda küll seekord Teams keskkonnas. Äge on see, et seal on meil tõesti hakkajad noored, kes julgevad arvata, sõna võtta ning näiteks volikogu esimehe koha peale ikka oli kandideerimine ja valik. Mitte nii nagu tihti juhtub-  "noh, palun äkki hakkad sina, saad hakkama küll". Igaljuhul edu noortele ja hääd koostööd. 

Nädalavahetus praegu hetkel nn vallavanema esindusüritusi ei too, kuid muus osas peab ikka koguaeg valmis olema. 

Ahjaa. Täna käisime Koeru terviseradadel suusatamas, sest Võllastel hetkel täisulatuses sõita ei saa. Metsavedu käib. Aga Koerus oli rada rahvast täna  tühi. Ilmselt külma pärast. Rada on hea, pealamp tuleb kasuks, sest kohati peab ka pimedas sõitma. Habe tõmbas täna ikka korralikult jäässe ja tundub nagu oleks 50 aastat juurde tulnud. Igaljuhul on idekas talv ja nautige seda nii kuis jaksate. Ei tea millal jälle saab.

Uuel nädalal arutame natuke valla meenete üle ja põnevam teema on kuidas Kesk-Eesti TRE raadioga tihedamat koostööd tegema hakata. Mul mõtteid on ses osas. Lisaks tulemas ikka kriisiteemad, kuid ka evakuatsiooniõppe korraldamine Järvamaal ja ka  Järvamaa Spordiliidu juhatus. Kas Sul juba on vastatud Järvamaa liikumisuuringule? Kui ei, siis ole hea, tee ära. Ei võta kaua aega. Küsitlus SIIN

Ja läkski sips üle kahe tunni taas ära. Lugemiseks vist nii kaua aega ei lähe :)
Peatse kuulmiseni ning ärge unustage, et "Õnn on elustiil", vähemalt minu meelest.

1 kommentaar:

 1. Tere, daamid ja härrad, kas vajate rahalist abi? Olen Susan Benson. Olen laenuandja ja ka finantskonsultant.

  Kas vajate projekti lõpuleviimiseks ärilaenu, eralaenu, hüpoteeklaenu või laenu? kui teie vastus on jaatav, soovitan teil pöörduda minu ettevõtte poole. Pakume igasuguseid laenuteenuseid, sealhulgas pikaajalisi ja lühiajalisi laene. Lisateabe saamiseks kirjutage meile e-posti teel: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com) või saatke mulle otse WhatsAppis: +447903159998 ja saate vastuse kohe.

  Oleme terviklik finantsteenuseid pakkuv ettevõte ja oleme pühendunud aitama teil täita kõiki teie püüdlusi. Oleme spetsialiseerunud struktureeritud finantslahenduste pakkumisele üksikisikutele ja ettevõtetele kõige tõhusamal ja kiiremal viisil.

  Siin on mõned põhjused, miks peaksite laenu saamiseks meiega ühendust võtma;
  * Mugavus - laenu saate taotleda igal ajal ja igal pool.
  * Paindlik summa - otsustate, kui palju soovite laenata.
  * Kiire otserahastus - saate oma laenu 24 tunni jooksul pärast kinnitamist.
  * Paindlik intressimäär - taskukohane intressimäär 3%.
  * Kõrge heakskiitmise määr
  * Paindlik tagasimakse - saate võimaluse valida tagasimaksekuupäev kas iganädalase, kuu- või aastase kestusega 1–30 aastat.
  * Lihtne veebirakendus.
  * Isikupärane juhendamine ja asjatundlikkus.
  * Varjatud tasud puuduvad

  Ärge kaotage võimalust rahaliste vahendite puudumise tõttu. Võtke kohe ühendust minu ettevõttega, me saame teid aidata laenuga, kuna oleme aidanud paljusid eraisikuid ja organisatsioone, kes on kogu maailmas kokku puutunud finantsraskustega

  Meie laenupakkumise kohta lisateabe saamiseks saatke meile oma laenutaotlus aadressil:
  E-post: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com
  WhatsApp: +447903159998

  Vahendajad / konsultandid / maaklerid on teretulnud oma kliente tooma ja on 100% kaitstud. Täielikus usalduses teeme koostööd kõigi osapoolte huvides.

  VastaKustuta