reede, 30. september 2016

Mustvalgel kirjas- uus vallakeskus tuleb JÄRVA-JAANI

Paneme aga blogiga taas minema. Kell on 22.31.
Tavaliselt kui uut kannet tegema hakkan, siis võtan lahti eelmise sissekande ja vaatan millal ma selle tegin ning kõrvale viskan lahti oma a4 suurusega märkmiku ning hakkan siis järjest minema.

Eelmise nädala kohtumistest siis natuke. Tsahknaga kohtumine oli huvitav. Rääkis oma ebapopulaarsusest seoses pensioniea tõsmise ideest. Lisaks IRL-i ideedest kuidas elu Eestis päästa. Plaan ikka KOVidele kohustusi juurde anda (ka neid, millega riik praegu hakkama ei saa). Hea idee on regionaalse maksustamisekoefitsendi rakendamine, kuid ilmselt see ei lähe selles valitsuse läbi. Mõte siis see, et kui Tallinna keskmine palk on ca 1300 eurot, siis KOV saab 11,6 % tulumaksust ning seal kus see on näiteks 1000 eurot, seal saavad KOVid suurema protsendi vastavalt mingile proportsioonile, näiteks 14%. See paneks KOVid võrdsemasse seisu sama teenusekvaliteedi osutamise osas, kuid kahtlen, et see läbi läheks. Jõudu.

Koerus toimunud Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva arutelu läks kenasti ja ideid sai päris palju kirja. Peagi tehakse koond.

Reedel õnnestus külastada Aravetel asuvat Terasmani tehast. Päris võimas tootmine ikka. ca 70 meest igapäevaselt terast painutamas, Palgad korralikud ning häid töökäsi on koguaeg vaja. Oli mida vaadata ja imetleda. 80 tonni kaaluvad elemendid pole seal haruldused.

Pealelõunal oli väike infopäev riigigümnaasiumi loomise osas, kus ministeerium rääkis Paidesse tehtava riigigümnaasiumi loomise ajakavast. Hetkeplaan on luua gümnaasiumi märtsis 2017 ning 2018 sügisel peaks esimesed õpilased kutsekooli hoonesse minema gümnaasiumi haridust nõudma. Ainuke mure on see, et õpilasi napib nii Paidel endal kui ka ülejäänud maakonnas. Paide koolides ja Türi puhtas gümnaasiumis käib peaaegu sama palju lapsi ehk mõlemas natuke üle 100. Meil käib praegu 25 statsionaarset+24 mittestatsionaarset õpilast ehk peaaegu 50. Koerus on alla 30 ning Aravetel alla 20 õpilase. Noomiti, et miks me küll oma koole juba kinni ei pane ja siis saaks Paide kenasti käima panna. Ma väljendasin maarahva tarkust, et esiteks vanasse kaevu enne ei sülitata kui uus on valmis. Lisaks ei pruugi kõik need õpilased minna Paidesse õppima kui siin kinni pannakse. Ja kui toodi ära number, et aastaks 2040 väheneb Järvamaa elanikkond 32.3 %, siis kõhutunde pealt võin öelda, et selliste käikudega on see number veel suurem.
Täna käis meie kooli direktor Raigo Prants volikogus rääkimas uutest mõtetest ja suundadest ning hetkeseis ja edasine plaan tundus väga lootustandev. Järva Teataja peatoimetaja oli ka isiklikult kohal. Loodan, et teeb sellest ka ikka ühe positiivse loo, mis kutsub lugema juba pealkirja lugedes.
Eks näis mis siis rüügigümnast saab, aga ka Türi esindaja ütles, et neil pole plaaniski oma puhast gümnat kinni panna ja kui sealt otsust ei tule, siis ei päästa me ka oma õpilastega olukorda. Ju näis.

Reede õhtul sain osa tõelisest kinoõhtust. Nimelt pidas Järva-Jaani Kinomuuseum oma 10. sünnipäeva ühe tõelise nostalgilise õhtuga, kus müüdi 70 kopikaga pileteid (mul oli täpne raha), näidati nii dokfilme kui multikaid ning kust ei puudunud ka kapellimuusika ja tants. Igati äge oli. Palju õnne ning kellel võimalus külastada, siis tehke seda julgelt.

Pühapäeval toimunud tänujumalateenistus oli ilus ning valla 25. aastapäev sai kauni alguse.

Jalgpallis pidime Rakvere käest napi 2-3 kaotuse vastu võtma. Mäng oli tasavägine ning kuigi juhtisime 2-1, siis omade väike eksimus ning lisaks veel penalt kallutas võidu teisele poole. Nüüd jäänud veel kaks mängu ning laupäeval kell 12.00 toimub selle hooaja viimane kodumäng Kasekoplis. Tulgem kõik kaasa elama.

See nädal on läinud mõnusalt valla sünnipäeva tähe all. Soovitan kindlasti minna läbi Järva-Jaani raamatukogust, kus on väljas Järva-Jaanist ja Järva-Jaaniga seotud raamatute väljapanek. Siin pildil vaid üks osa sellest. Lugeda ja uudistada on kõvasti ja minulgi oli mitmeid üllatusi. Aitäh Merike ja Tiiu näituse korraldamise eest.

Peale lõunat toimunud ettevõtete külastamisest võttis osa umbes 15 vallakodanikku ning tagasiside on positiivne. Kindlasti teeme tulevikus neid veel. Aitäh Arctic Finland Housele, E-Piimale ja Metstaguse Agrole.
Edasi toimus Järva Arengu Partnerite üldkoosolek Sargveres, kus muudeti natuke rakenduskava ning tehti sisendeid järgmise aasta eelarvesse. Suuri arutelusid sel korral polnud.

Esmaspäeva õhtu lõppes mõnusa matkaga lasteaed Jaanilille matkarajal Kasekopli ja järve vahel. Õppisime ning nautisime loodust. Soovitan kõigile minna ka omal käel, sest rada on kenasti märgitud ja üllatusi on ka seal. Emad-isad, lastega metsa. Aitäh Ülle&Co-le.

Teisipäeval oli võimalus üheksandale klassile natuke kohalikust omavalitsusest rääkida ja selle toimimisest. Kuigi enamus neist peaks valima minema juba järgmisel aastal, siis tegelikult jääb ettevalmistus ikka natuke lühikeseks ning kardan, et võib tekkida selline noortega manipuleerimine. Loodan, et see on asjatu kartus ja aasta jooksul noored viivad ennast ka riigi ja KOV-valitsemisega kurssi.

Eile korraldas kool vahva spordivõistluse, kus lisaks õpilastele olid võistlema kutsutud õpetajad ning valla ja lasteaia töötajad. Napi, kuid samas õiglase võidu viis koju Lasteaed. Valla meeskond oli ka tubli mu meelest. Autasuks kott porgandit ja medal. Pilte ja emotsioone näeb SIIT.

Täna sain teada, et kui näpp liigesest välja käib ja see sirgeks tõmmatakse, siis on normaalne, et paistetus läheb alla umbes poole aastaga. Ma olin juba natuke mures.
Lisaks sai natuke ettevalmistusi teha laupäevaseks tuleskulptuuride sündmuseks. Kui ikka ilm lubab. Suure tuulega pole efekti ja ohtlik ka. Loodame parimat ja et maru selleks ajaks ikka möödas. Kel idee, siis klopsige mingi äge puidust karkass kokku ning laupäeva päeval paneme põhu ümber järve ääres. Põhk meie poolt, Paistevälja abiga.

Volikogu istung läks täna kenasti ja rahulikult. Võtsime vastu nii arengukava kui eelarvestrateegia. Samuti suunasime avalikustamisele "skandaalse" ühinemislepingu. Miks ma panin "skandaalse". Ikka tänase Järva Teataja esilehe pärast, kus suurelt pealkiri- Must valgel on kirjas: Järva valla halduskeskus tuleb Koeru. Õigem oleks olnud pealkiri, et "Koeru võib tulla halduskeskus", sest sinna lepingusse tehakse veel muudatusi ning samamoodi oleks võinud panna pealkirja ka Järva-Jaani või Peetri. Mis puudutab konkreetselt halduskeskust, siis kõik 7 ühinevat valda panevad praegu kolm varianti eelistusjärjekorda ning sealt tulenev üldjärjekord peakski saama lepingusse sisse. Kes viitsis artiklit edasi lugeda, see sellest ka aru sai, aga kes ainult JT digiversiooni vaatavad ja raha ei taha maksta, siis on valearvamus kiirelt tulema. Hetkel on 5 valda oma eelistusnimekirja juba paika pannud ning homme õhtuks peaks pilt selge olema, mis edasi saab. Loodan, et siis on lõplikult asi paigas, aga noh, ei julge siin midagi enam oletada.
Ja nüüd võiks võtta välja Järva-Jaani vallavolikogu eelmise istungi protokolli, kus on selgelt kirjas, et me eelistame Järva-Jaani alevit halduskeskusena ning nii ongi see info mustvalgel kirjas ja võiks suure pealkirja treida nagu ma blogile paningi täna.
Siit mõttetera see, et kui miski tundub mustvalge, siis tuleb vaadata, et äkki vaatate seda mustvalgest telerist ja tegelik pilt on ikka värviline.
Tundub, et selle aasta sügis tuleb natuke teistsugune kui tavaliselt. Vaatame mida kostab riigikohus haldusreformi kohta ja katsume siis võtta välja parima.

Homme on suur pidupäev. Päeval on kutsetega pidulik kontsertaktus, kus tunnustame tublisid vallakodanikke ning meenutame vanu aegu. Õhtul aga on suur tasuta rahvapidu, kus saab ansambel Vanaviisi saatel tantsu vihtuda ning on oodata ka üllatuskülalisi.

Laupäeval jalgpall ja tuleskulptuurid. Lisaks toimub Rava farmis miskit kihvti. Nimelt on kell 14.00 seal Saku Mandoliinide kontsert ning seda ka täiesti tasuta. Tasub minna kindlasti.

Pühapäeva õhtul kell 19.00 aga on kultuurimaja glamuuri täis ja toimub KABAREE. See on harukordne võimalus oma laval näha Eesti tipptegijaid. Puudumine vaid tõendiga ning sõbrad tuleb ka kohale kutsuda.

Uus nädal algab JOL-i koostöökoolitusega, kus arutame organisatsiooni tulevikku ning viskame pilgu peale ka omavalitsusliitude olukorrale haldusreformi võtmes.

Edasi esialgu suuri plaane pole. Mõned kohtumised on küll, aga mitte väga suuri ja üldrahvalikke veel. Kui midagi erka on, siis järgmisel korral annan ülevaate. Küll aga panen siia juba järgmise laupäeva võistluse kuulutuse, kuhu ka palavalt kõiki oodatakse. Ahjaa. Sel pühapäeval läheb Gümnaasiumist üle 20 jooksusõbra Paide-Türi jooksule. See selline meeldiv traditsioon juba. Oma osalust veel ei oska kinnitada ega ümber lükata. Äkki jõuangi. Tasuta pääse peaks kuskil olemas olema, sest toetasin ju Hooandjas Arvamusfestivali.

Ja et sissekandele väärikas punkt panna, siis tervitan Milvit Jalgsemalt, kes juba pikalt oodanud tänast sissekannet. Ühtlasi õnnitlen ka Bingo Loto "suurvõidu" puhul :)

Kõike kaunist. Kell on 0.11.


1 kommentaar:

  1. Laupäevane mandoliinide kontsert toimub Karinul, Reva farmis, ärge Ravale minge ;)

    VastaKustuta